Chytáme na živou návnadu po celý rok

Lleida: Hurá na hlemýždě!

Seu Bella Gotická katedrála v plné kráse

Pokud si potřebujete postěžovat, španělské město Lleida, poblíž rybářského kempu Almaebre, je pro vás tím pravým místem. Před radnicí totiž mají Lavici výmluv.

Je libo hlemýždě upečené v hrubé soli s česnekovou zálivkou ali oli z panenského olivového oleje? Ne, to není pozvánka do prvotřídní francouzské restaurace, nýbrž překvapení, které na vás čeká, pokud se zatouláte do vnitrozemí Katalánska, do města Lérida neboli po katalánsku Lleida.

O tomhle městě jsem si vždy myslela, že za návštěvu nestojí. Cestou po dálnici do Madridu mě zdálky lákala jen vznosná silueta katedrály, snad jediná, která stojí ve Španělsku na kopci. Okolo centra byla vidět jen urbanisticky nepovedená a průmyslová moderna. Zní to přehnaně, ale je to právě tohle město, které se může pochlubit vzdálenou obdobou Elysejských polí, vlastně jakýmsi trávníkovým běhounem s promenádou kolem řeky Ebro, která obtáčí město jako modrošedá stuha. Tady se místní schází na velké svátky na jaře a na podzim, aby společně spořádali úctyhodných dvanáct tun šneků.

Na podzim vytáhnou na procházku po Elysejských polích ještě tzv. cabezudos - figuríny reprezentující historické osobnosti, které mají hlavy jako přerostlé dýně a jsou nejstarší z celého Španělska. Jsou uloženy v radnici od roku 1840. Radniční palác s podzemím sloužíval k ledasčemu. Sýpky, vězení ...takže nějaká ta velká hlava se sem bez problému vejde. Před radnicí mají staletou kamennou lavici, má i své nezvyklé jméno Lavice výmluv. Všichni čekatelé se svými stížnostmi si tady ulevovali: Kdyby nepršelo, kdyby mě nechytili, kdyby a samé kdyby..... Posadíte se, postěžujete si a uleví se vám. Dobře vymyšleno!

Ke katedrále máte možnost se dostat pěšky nebo zvolit výtah, který jeden bedekr charakterizuje jako mimořádně ohavný. Já bych spíše řekla uspěchaný. Abyste se dostali nahoru, musíte vhodit minci, ale nápis hlásá, že vejít točitými dveřmi a nastoupit do výtahu musíte stihnout za deset vteřin. Docela zábavné. Nakonec se to stihne v pohodě a nahoře vás čeká jako odměna překrásná gotická katedrála La Seu Bella.

Život však tepe dole ve městě, na hlavní promenádě Carrer Major. Plné ulice jsou ve Španělsku běžné, ale tady je cítit jiné povětří. Povětří laskavosti, duch města, které není zahlceno turisty, nemá k nim žádnou averzi, a když se sem tam nějaký objeví, hýčkají ho a vycházejí mu vstříc.


Rezervujte si pobyt v rybářském kempu Almaebre!

Zpět na Rybářský kemp Almaebre

Vytisknout stránku | Odeslat mailem | Hlavní strana


Navigace:

Rychlý kontakt

Tel.: +34 973 290 009 (p. Ervin)

almaebre@almaebre-fishingcamp.com

Více kontaktů  |  Kontaktní formulář

Přidej se na facebooku

Partneři

Reklamní agentura IJ&T s.r.o Písek

Náš smluvní partner ve Slovenské republice

Náš smluvní partner ve Slovenské republice

e-mail info@orbis-sk.sk

tel.: 00421 905 409 722 ( Ing. Peter Hájik)

Půjčovna mikrobusů a minibusů

e-mail groz@seznam.cz

tel.: 00420 602 751 831 (Radek Brychta)