Chytáme na živou návnadu po celý rok

Lleida

Lleida

Lleida (katalánsky Lleida, španělsky Lérida je španělské město v západní části autonomní oblasti Katalánsko. Je hlavní město stejnojmenné provincie, kde je zároveň největším městem. Lleida patří k nejstarším městům městům v Katalánii.


Byla založena Ilergety, starověkými obyvateli Iberského poloostrova, kteří zde žili ještě před příchodme římanů.

V době římské byla Lleida (Ilerda) začleněna do provincie Hispania Tarraconensis, neboť měla geograficky výhodnou polohu mezi řekami Ebro a Segre. V této době byla kvetoucím městem, razila vlastní mince, přes řeku Serge vedl kamenný most, jenž byl tak robustní, že jeho základy vydržely do dnešních dní.

V době první občanské války proti Caesarovi se Ilerda stala baštou povstalců a obléhal ji sám císař. Popis této bitvy je jednou z nejzajímavějších událostí vojenské historie. Afraius a Marcus Petronius však město neubránili a Caesar je svou taktikou dobyl. Od té doby se ustálilo rčení : Ilerda videas, jako přání "všeho zlého".

Město si ve středověku prošlo různými nadvládami až bylo v roce 1148 obsazeno Maury.

Sloužilo jako klíčové obranné město v občanské válce, v letech 1937 a 38 bylo intenzivně bombardováno.

Po valkách imigrovaly do Lleidy tisíce Andalusanů, kteří pomohli městu znovu se postavit na nohy a obnovit dřívější důležitost. V současné době je Lleida domovem přistěhovalců 146 národností.

Jde o významné centrum v kraji Sergio zaměřené především na obchod a služby. Opomíjet však nemůžeme ani jeho důležitost i z hlediska zemědělství.

V Lleidě se narodil na příklad tenista Albert Costa, vítěz French open z roku 2002.

Katedrála La Seu Vella

Katedrála La Seu Vella

Nejstarší katedrála ve městě stojící na vrcholu La Suda. Představuje tak největší monument a stala se symbolem města. Je viditelná ze všech míst Lleidy. Její stavba začala roku 1203 pod vedením stavitele a architekta Pere de Coma.

Na konci října léta 1278 byla zasvěcena Panně Marii, i když její stavba nebyla zdaleka dokončena. Práce pokračovaly až do roku 1431. Když bylo město 1707 dobyto Filipem V. nařídil král svým jednotkám katedrálu zničit. Naštěstí se tak nestalo, byla však devadesát let využívána jako kasárny. Na její šedesát metrů vysokou věž vede 238 schodů ke zvonům jeménem Monica a Silvestra z patnáctého století.

Nejzajímavější v katedrále je ambit skládající se ze 17 oblouků, z nichž každý je jiný. Najdeme mezi nimi například muslimské okno z „palmových listů“ či Davidovu hvězdu s křesťanským křížem společně v jednom z oken v západním křídle. Tento ambit je označován za největší v Evropě.


Studijní institut

Studijní institut

Ilerdenský, ve jméně vzdělávacího institutu, je odkazem na jméno města v době římské, Ilerda. Byl založen Josepem Maria de Porcioles 25. Března roku 1942 na podporu kultury a výzkumu v provincii.

Hlavní budova institutu sídlí v bývalé budovy nemocnice Svaté Marie naproti katedrále Seu Nova. Nachází se zde archeologické muzeum, muzeum moderního umění, knihovna a rozsáhlé geologickké a paleontologické sbírky. Od roku 1967 zde funguje katedra katalánské kultury.


Univerzita Lleida

Univerzita Lleida

Jde o první založenou univerzitu v Katalánii a celém Aragónském království. Její základy byly položeny mezi lety 1297 až 1301, nazvány byla pravděpodobně Estudi General stejně jako stejně založená univerzita ve Valencii. Na základě práva „Real Cédula“ byla v roce 1717 uzavřena spolu s ostatními katalánskými univerzitami, jimž byla zakázána činnost. Znovu otevřena byla 12tého prosince roku 1991.


Rezervujte si pobyt v rybářském kempu Almaebre!

Zpět na Turistické zajímavosti

Vytisknout stránku | Odeslat mailem | Hlavní strana


Navigace:

Rychlý kontakt

Tel.: +34 973 290 009 (p. Ervin)

almaebre@almaebre-fishingcamp.com

Více kontaktů  |  Kontaktní formulář

Přidej se na facebooku

Partneři

Reklamní agentura IJ&T s.r.o Písek

Náš smluvní partner ve Slovenské republice

Náš smluvní partner ve Slovenské republice

e-mail info@orbis-sk.sk

tel.: 00421 905 409 722 ( Ing. Peter Hájik)

Půjčovna mikrobusů a minibusů

e-mail groz@seznam.cz

tel.: 00420 602 751 831 (Radek Brychta)